Dzień Kolorowej Skarpetki w grupie V

Dziś w pierwszy dzień wiosny obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, a symbolem solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa są ubierane dzisiaj kolorowe skarpetki „nie do pary”. Podczas dzisiejszego Dnia Kolorowej Skarpetki, dzieci z gr. V starały się zrozumieć, „o co tak naprawdę chodzi z tymi różnymi skarpetkami?”. 
Przedszkolaki posegregowały 21 par skarpetek i odkryły że 21 para, w rzeczywistości składa się z trzech takich samych skarpet. Tym sposobem zrozumiały, że u osób dotkniętych Zespołem Downa, 21 para chromosomów różni się od reszty. 
Skarpetki pomogły dzieciom również dostrzec zależność pomiędzy ilością par a dzisiejszą datą. To nie były łatwe zajęcia, jednak ich celem było zrozumienie prawdziwego sensu Dnia Kolorowej Skarpetki. 
Na koniec dzieci wysłuchały pięknej historii o chłopcu z Zespołem Downa Antku, z książki Moniki Krakowskiej pt. „Mój młodszy brat”, która mówi o tym, jak ciężkie jest życie dzieci z niepełnosprawnościami i dlaczego powinniśmy szanować się nawzajem, pomimo wielu różnic. 
Po zajęciach przyszedł czas na odpoczynek, podczas kolorowania skarpet – kolorowanek relaksacyjnych.