Na niebiesko dla autyzmu w grupie II

W piątek 1 kwietnia 2022 r.  grupa II celebrowała Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w ramach akcji „Na niebiesko dla autyzmu”. Był to dla nas szczególny dzień z uwagi na to, że dzieci z autyzmem uczęszczają do naszego przedszkola. W tym dniu wszystkie przedszkolaki ubrały się na niebiesko. Dlaczego właśnie ten kolor wybrano za symbol ASD?
Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Stąd jej skojarzenie z autyzmem-zaburzeniem wpływającym na świadomość, spostrzeganie i system nerwowy osób je posiadających.
Po obejrzeniu „Bajki o Misiu Autisiu”, dzieci z gr.II przygotowały piękną i symboliczną pracę plastyczną. Sylwety swoich odrysowanych dłoni, wykleiły niebieską bibułą. Praca ta miala im uświadomić, że chociaż każdy z nas jest inny -ma np. inny kształt paluszków czy rozmiar dłoni – to wszyscy jesteśmy równi (wszystkie dłonie koloru niebieskiego). 
Maluchy wykonały też taniec z niebieskimi pomponami do utworu
”Nie bój się chcieć” Natalii Przybysz. Na koniec zajęć przedszkolaki wysłuchały pięknej i bardzo pouczającej bajki terapeutycznej pt. „Kłapouszek” mówiącej o toleracji i akceptacji drugiego człowieka.
Mamy nadzieję,  że dzieci z gr.II od najmłodszych lat będą rosły w atmosferze wzajemnego szacunku i poszanowania ludzkiej godności.

Video – Dzień autyzmu