Pierwszy Dzień Wiosny i Dzień Zespołu Downa w grupie II

W ten piękny i słoneczny, Pierwszy Dzień Wiosny nie tylko zazieleniły się trawniki i łąki, ale także w grupie II zrobiło się zielono.  Ubierając się w wiosenne kolory, przedszkolaki z gr.II przywitały Panią Wiosnę!  Nie zabrakło też radosnej zabawy i tańców, przy wesołych wiosennych piosenkach. 
 
Pamiętajmy jednak, że 21.03 „to nie tylko święto wiosny, ale ważny dzień radosny”. To właśnie dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ przyczyną wady genetycznej, nazwanej trisomią 21, jest trzeci chromosom, który doczepił się do 21 pary chromosomów. Maluchy z gr.II w bardzo obrazowy sposób uczyły się wiec dzisiaj, czym jest ta wada i jak wpływa na rozwój dzieci ją posiadających. Rozmowa oraz film o osobach z Zespołem Downa, pomogły wszystkim zrozumieć, że każdy człowiek ma równe prawo do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. 
Symbolem niedopasowania chromosomów są skarpetki nie do pary, bo właśnie w dniu 21.03 obchodzimy także „Dzień Kolorowej Skarpetki”. Dlatego na naszych stopach znalazły się dzisiaj różne skarpetki. Dodatkowo dzieci z gr.II stworzyły wspólną pracę plastyczną „Kolorowe skarpetki”, która połączona w jeden plakat nawołuje wszystkich do wzajemnego szacunku, tolerancji i godności. 
To był naprawdę radosny i pouczający dzień!