Projekt edukacyjny Emocje

Każdy rodzic i wychowawca dąży do tego, aby dzieci były szczęśliwe i rozwijały się w poczuciu własnej wartości, aby były twórcze i z mądrością pokonywały wszystkie codzienne wyzwania. Wprowadzanie dzieci w świat uniwersalnych wartości, uczy odpowiedzialności za siebie i innych, jest podstawą do funkcjonowania w świecie.

Dlatego też, 6 grup z naszego przedszkola (I, II, IV, V, VI, VII), bierze udział w trzeciej edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego EMOCJA, który obejmuje pięć spotkań w ciągu całego roku szkolnego, podczas których wprowadza się dzieci w świat uniwersalnych wartości. Nauczyciele podczas realizacji 5 modułów, z których składa się projekt, w określonych terminach, skupiają się na nauczaniu jednej wartości i realizują zadania przewidziane w projekcie. Przy pomocy bajek, opowiadań, filmików, odgrywania scenek, rozmów i twórczych działań, będziemy wprowadzać dzieci w świat kreatywności, wyobraźni, mocy słów, empatii i oswajania strachu.

Głównym założeniem projektu jest pokazanie dzieciom, że każdy z nas jest inny. Różnimy się kolorem skóry, wyglądem, wyznaniem i zachowaniem, ale różnimy się też przymiotami, których na pierwszy rzut oka nie widać. Jedni boją się pająków inni ciemności, jedni uwielbiają śpiewać inni czytać książki, jedni są rozgadani i ciężko im ustać w jednym miejscu inni nie lubią rozmów i cieszą się stałością otoczenia. Każdy jest inny, każdy jest wartościowy i każdego należy szanować. Podczas realizacji projektu, będziemy uczyć się szacunku do innych, będziemy poznawać różne rozwiązania jednego zagadnienia, będziemy cieszyć się swoją obecnością i uczyć się jedni od drugich.

Projekt realizowany będzie od września 2020 roku, do czerwca 2021 roku według poniższych modułów:

I moduł  (2.09.2020r.- 11.10.2020r.) – „KREATYWNOŚĆ”- DZIEŃ KROPKI

II moduł  (02.11. – 20.12.2020r.) – „WYOBRAŹNIA” przy współpracy ze Szkoleniami z Wyobraźnią

III moduł (11.01. – 14.02.2021r.) – „MOC SŁÓW” przy współpracy z Terapeutycznym ABC

IV moduł  (01.03. – 19.04.2021r.) – „EMPATIA” DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETY

V moduł (10.05. – 13.06.2021r.) – „OSWAJANIE STRACHU” przy współpracy z Bookarnik.pl

W naszych salach już powstały piękne kąciki emocji, w których będziemy zaznaczać nasze samopoczucie, uczyć się wyrażać swoje emocje, nazywać nasze złości i radości, a także będziemy w nich umieszczać ważne rzeczy związane z projektem.

Projekt objęty jest patronatem:

  • Szkoleń z wyobraźnią Anny Brych
  • Terapeutycznego ABC Alicji Biernackiej
  • pl
  • Czytam i mówię po polsku – księgarni internetowej
  • Klubu nauczyciela Ewy Plummer
  • Migu-Mig – zabaw z językiem migowym
  • Integracyjnej Polskiej Szkoły Sobotniej im. Gen. Wł. Andersa w Bristolu (Wielka Brytania)
  • Bliżej Przedszkola

Mamy nadzieję, że udział w projekcie będzie wartościowy dla nas wszystkich – dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Każdy człowiek powinien wiedzieć, że wszyscy jesteśmy wartościowi, każdy jest inny i tym samym wspaniały.

Projekt wpisuje się w podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021, gdyż jego realizacja związana jest z wykorzystaniem w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz skierowana jest na wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych.